> O školi

Do 1928. godine kraljevečka su djeca pohađala školu u Cerju koja je počela raditi već 1851. godine u kući Pavla Tukca.

Kao prva kraljevečka „školska zgrada“ poslužila je kuća Matije Palčića smještena na uglu današnje Dugoselske i Željezničke ulice. Bila je to tipična ondašnja kuća, građena od drveta. Nastava je održavana u „hiži“ veličine 6 x 6 metara. Odmah je bilo jasno da taj prostor ne odgovara svrsi pa već 1929. godine stanovnici Kraljevca, Kobiljaka i Dumovca započinju akciju za gradnju školske zgrade.

Stara školaZgrada je dovršena 1931. godine, a redovna nastava za ukupno 94 učenika počela je u njoj 1932. godine. Ta je zgrada posve odgovarala ondašnjim potrebama. Imala je dvije učionice, jednu prostoriju za upravu i sanitarni prostor. U prizemlju zgrade izgrađena su dva stana za prosvjetne djelatnike.

Nakon što je 1955. godine škola postala osmogodišnja, trebalo je osigurati dodatni školski prostor. Već 1962. godine završena je izgradnja nove školske zgrade – jedne od ukupno šest građenih u to vrijeme na području sesvetske općine. Prostranost i opremljenost nove škole omogućila je bolji i uspješniji rad s djecom. Tadašnja školska zgrada imala je 6 učionica, praktikum za kemiju i biologiju, kabinet, radionicu, knjižnicu, školsku kuhinju, upravni trakt sa zbornicom i dvije kancelarije te sanitarni čvor s ostalim pretećim prostorijama. Takav školski prostor izgrađen je u pravi čas. On je omogućio rad prema suvremenim pedagoškim zahtjevima sa 330 učenika, koliko ih je bilo u školskoj godini 1962./63.

No doseljavanje stanovništva u Sesvetski Kraljevec i okolna mjesta narednih je godina sve intenzivnije, a to ima za posljedicu i nagli rast broja učenika. Društvenim planom razvoja općine Sesvete za razdoblje od 1976. do 1980. godine predviđena je i dogradnja školske zgrade u Sesvetskom Kraljvcu. Obnovljena i znatno proširena škola svečano je otvorena 23. studenoga 1978. godine. Dograđena školska zgrada ima 12 učionica, praktikum za biologiju i kemiju, radionicu, 7 kabineta za nastavnike, knjižnicu, dvoranu za priredbe, novu kuhinju s blagovaonicom, zbornicu, sobu pedagoga, kancelarijski prostor i dvoranu za tjelesni odgoj. ukupna površina zgrade sada iznosti 2. 853 četvorna metra.

Prema knjizi Sesvetski Kraljevec, Grafički zavod Hrvatske, 1985.

« Ožujak 2024 »