Geografi i povjesničari istražili zapadni dio Istre i natjecali se za titulu najboljih u državi

Autor: Administrator , 14. 5. 2011.

( Tekst je preuzet sa stranica Agencije za odgoj i obrazovanje)

Državna Natjecanja iz geografije i povijesti za učenike osnovnih i srednjih škola održana su od 9. do 11. svibnja 2011. u Poreču.

Domaćin najboljim geografima i povjesničarima učenicima i njihovim mentorima bila je OŠ Poreč, Poreč.  Učenici i djelatnici te škole uložili su veliki trud da se natjecanja, na kojima je sudjelovalo više od 700 učenika, mentora i članova državnih povjerenstava, održe besprijekorno. Natjecanja su otvorena svečanim programom  učenika OŠ Poreč, koji su gostima pokazali dio kulturne i povijesne baštine Istre i zaželjeli im dobrodošlicu u Poreč.

Ove godine našu školu uspješno je predstavljao učenik 8.e razreda, Ivan Šego osvojivši 8. mjesto. Iskrene čestitke Ivanu !

Na 18. državno Natjecanje iz geografije pozvana su 144 učenika osnovnih i srednjih škola i njihovi mentori. Natjecanje se sastojalo od pismene provjere znanja nastavnih sadržaja određenog razreda i praktičnog dijela u kojem su učenici samostalno rješavali problemski zadatak. S obzirom na mjesto održavanja – Poreč, zadaci su bili vezani uz kartografiju, klimatologiju, gospodarstvo i ekologiju toga grada i Istre.
Uz pitanja iz nastavnih sadržaja na državnom natjecanju od učenika se tražilo i poznavanje aktualnih društveno- geografskih prilika. Državno Natjecanje iz geografije donijelo je ove godine i jednu novost. Prvi put učenici srednje škole su pismenu  provjeru znanja radili multimedijalno.
Pitanja na testu, sa svim geografskim kartama i  slikama, dobili su na računalima. Novost je uvedena po uzoru na način rada na Svjetskoj geografskoj olimpijadi. Na prošlogodišnjoj 8. Geografskoj olimpijadi u Tajvanu prvi put su vrlo uspješno sudjelovali učenici iz Hrvatske.

Za vrijeme natjecateljskog dijela za učenike, njihovi mentori imali su priliku poslušati izuzetno zanimljivo predavanje. Učiteljima i nastavnicima geografije predavao je Korado Korlević, znanstvenik i voditelj svjetski priznate zvjezdarnice u Višnjanu. Nakon natjecateljskog dijela, dok je državno povjerenstvo ispravljalo testove, za učenike i mentore organiziran je terenski obilazak zapadnog dijela Istre. Prvoga dana upoznali su se s geografskim  obilježjima Savudrijskog zaljeva i Poreča. U pratnji vodiča djelatnika OŠ Poreč posjetili su najzapadniji dio Republike Hrvatske i razgledali grad Poreč. Drugog dana razgledali su i upoznali Limski kanal i grad Rovinj.

Popis postojećih albuma:

Naziv albuma