PRIRODA, BIOLOGIJA I KEMIJA

Dobro došli na podstranicu Science koju uređuje učiteljica prirode, biologije i kemije Valerija Begić.

Svrha stranice je objavljivanje primjera dobre prakse i radova učenika koji nastaju u okviru nastave prirode, biologije i kemije.

Integrirani dan

Povodom 500. obljetnice smrti Marka Marulića i 150. obljetnice rođenja Ivane Brlić Mažuranić u našoj je školi održan Integrirani dan tijekom kojeg su integrirani sadržaji o životu i djelu ovih hrvatskih književnika sa sadržajima nastavnih predmeta. U sklopu nastavnog predmeta Biologija učenici su proučavali tekst iz knjige "Dječja čitanka o zdravlju" te pojedine ulomke iz knjige prikazali crtežom i stihom.

PROJEKT BIOSIGURNOST I BIOZAŠTITA

Osnovna škola Sesvetski Kraljevec uključila se u međunarodni projekt Biosigurnost i biozaštita.

Nositelji projekta su: Klinika za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“, Zagreb, Hrvatsko društvo za biosigurnost i biozaštitu u partnerstvu s OŠ Vijenac, Osijek, Hrvatski zavod za javno zdravstvo i Akademija medicinskih znanosti Hrvatske.

Voditeljica projekta je prof. dr. sc. Alemka Markotić, dr. med., a međunarodni koordinator za osnovne i srednje škole je mr. sc. Maja Kassa, prof.

Projekt je pokrenut zbog uočene važnosti dodatne edukacije učenika i nastavnika u području biougroze te ima važnu ulogu u promicanju vrijednosti očuvanja zdravlja i prevencije zaraznih bolesti.

Projekt se provodi u sklopu izvannastavne aktivnosti u trajanju 35 sati godišnje pod nazivom Biosigurnost i biozaštita. U projektu sudjeluju učenici 7. razreda (Petra Birkić, Ante Grebenar, Marija Guja, Andrija Hadžović, Lucia Ivanković, Lucija Malić, Korina Marić, Franka Ravlić, Antonija Šimić, Ema Zebec, Ema Zubatović), a njihova mentorica je profesorica Valerija Begić.

Valerija Begić, prof. biologije i kemije, izvrstan savjetnik

16. rujna 2023.

SARS-CoV-2 i njegov utjecaj na gospodarstvo

Istraživali smo o virusu SARS-CoV-2, njegovom širenju i utjecaju na gospodarstvo.

Radovi su dostupni na poveznici SARS-CoV-2.

COVID-2019

Patogeni mikroorganizmi

Izradom grafičkih organizatora znanja učenici su proširili svoja saznanja o patogenim mikroorganizmima.

3. studeni 2023.

Što su biosigurnost i biozaštita?

Učenici su na kreativan način prikazali kako tumače pojmove biosigurnost i biozaštita.

20. listopada 2023.

PROJEKT SALL

Projekt SALL – 'Škole kao životni laboratorij' | Institut Plavi svijet

Učenici 6.b, 8.a i 8.c razreda, pod vodstvom profesorice Valerije Begić, sudjelovali su u projektu SALL - Škole kao životni laboratorij (School As Living Labs). Cilj projekta je uključiti učenike, kroz temu hrane, u rješavanje problema u lokalnoj zajednici i upoznavanje s temom hrane kroz dionike lokalnih zajednica iz kojih dolaze učenici, odnosno u kojima škole djeluju.

Nositelj projekta je grčka škola Ellinogermaniki Agogi, uz još 11 partnerskih organizacija s područja Europe i Izraela, a Institut Plavi svijet je uključen kao pridružena treća strana.

Projekt se provodi u periodu od kolovoza 2020.- kolovoza 2023. Partnerske organizacije su nacionalni koordinatori 420 uključenih škola od kojih je 12 s područja Republike Hrvatske, među kojima i naša škola, i njima podršku pruža Institut Plavi svijet kroz ulogu nacionalnog koordinatora.

Projekt ‘SALL – Škole kao životni laboratorij’ je financiran iz programa Horizon 2020 za istraživanje i inovacije Europske unije.

Rezultati istraživanja naših učenika dostupna su na poveznici.

Valerija Begić, prof. biologije i kemije, izvrstan savjetnik

26. lipnja 2023.

NOĆ KNJIGE 2022

Noć knjige, 25.4.2022., obilježit ćemo i prigodnom radionicom iz kemije za učenike 7. i 8. razreda, pod nazivom Nevidljivo pismo.

Što vas očekuje na ovoj radionici možete saznati klikom na poveznicu.

Veselimo se komunikaciji nevidljivom tintom!

ŽUPANIJSKO NATJECANJE IZ KEMIJE 2022

Na Županijsko natjecanje iz Kemije plasirala se Lorena Petrić, učenica 7. a razreda.

Rezultati natjecanja dostupni su na poveznici

Čestitke!

ŽUPANIJSKO NATJECANJE IZ BIOLOGIJE 2022

Na Županijsko natjecanje iz Biologije plasirali su se sljedeći učenici:

Iva Faletar, 7.a

Jakov Ferenčak, 7.a

Klara Dujaković, 7. c

Petra Leona Cecelja, 7.d

Anamari Švelić, 8. d

Rezultati natjecanja dostupni su na poveznicama:

Čestitke svim učenicima!